Jest powód, dla którego wielu rowerzystów nie znajduje czasu na trening siłowy. Jazda na rowerze jest o wiele przyjemniejsza niż wyciskanie ciężarów na stęchłej siłowni. Jest on jednak koniecznością, jeśli chcesz nadal czerpać radość z jazdy i ścigać się na rowerze przez wiele lat. Trening siłowy w kolarstwie może przynieść ogromne korzyści w zakresie wydajności. Na krótką metę sprawi, że będziesz silniejszy, ale także utrzyma siłę przez wiele lat. W świecie wyścigów, rowerzyści, którzy pozostaną „młodzi”, energiczni i zdrowi, nadal będą się wyróżniać. Siłownia jest, dosłownie, fontanną młodości i czymś więcej niż tylko uzupełnieniem treningów kolarskich.
Twoje mięśnie wkładają waty w korbę, jeśli tracisz mięśnie, tracisz moc. Niestety, utrata mięśni spowodowana starzeniem się (tzw. sarkopenią z grec. „sarkos” ciało, mięśnie; „penia” utrata) może rozpocząć się już w wieku 30 lat, chociaż tempo, w jakim następuje utrata mięśni, w dużym stopniu zależy od Twojego stylu życia. Oczywiście Ci, którzy są nieaktywni fizycznie i mają ubogą dietę, stracą mięśnie znacznie szybciej niż zdrowy rowerzysta.
Jednak sama jazda na rowerze nie pomoże Ci zachować wszystkich cennych mięśni nóg. Po prostu nie angażujesz przy ruchach kolarskich wszystkich włókien.
Jak to się dzieje?:
W okresie dojrzewania i dorosłości masa kostna stopniowo wzrasta, aż osiągnie szczyt w wieku około 20 lat. Następnie musisz zrobić wszystko, co w twojej mocy aby zachować to, co masz. Wiek sprawia, że jesteś podatny na niską gęstość kości, co może predysponować do złamań spowodowanych przez ich kruchość – chorobę znaną jako osteoporoza. Osteoporoza dotyka około jednej na trzy kobiety i jednego na pięciu mężczyzn w Stanach Zjednoczonych w wieku powyżej 50 lat.
Wiele badań poświęcono ocenie gęstości mineralnej kości u kolarzy wyczynowych. Badania jednoznacznie wykazały, że przewlekły trening rowerowy bez dodatkowych ćwiczeń może predysponować do rozwoju osteoporozy. Powodów jest kilka.
Te powody, w połączeniu z wysokim ryzykiem upadków związanym z jazdą na rowerze, tworzą idealną okazję dla złamań kości. Podczas gdy każdy rodzaj aktywności z obciążeniem, taki jak bieganie, może stymulować wzrost kości, trening siłowy w kolarstwie korzystnie wpłynie na twoją wydajność, a także przyniesie korzyści w zakresie budowania kości wynikające z innych rodzajów aktywności.
Jeśli zamierzasz zainwestować swój czas na siłowni, chcesz wybrać ćwiczenia, które przyniosą największe korzyści zarówno dla Twojej wydajności, jak i zdrowia w jak najkrótszym czasie. Wielostawowe ćwiczenia na duże grupy mięśniowe, które działają na mięśnie specyficzne dla rowerzystów, to jest to czego potrzebujesz.
Tego rodzaju ćwiczenia działają na jak największą liczbę mięśni, kości i stawów, zapewniając jednocześnie najwyższą powysiłkową reakcję hormonalną. Przysiady to kwintesencja ćwiczeń dla rowerzystów. Celują w mięśnie potrzebne do jazdy na rowerze, a także obciążają niektóre z najczęstszych obszarów złamań.
Będziesz także chciał wybrać ćwiczenia wzmacniające górną część ciała. Wyciskanie na ławce, wyciskanie na barki i wiosłowanie to doskonałe ćwiczenia, które oszczędzają czas i pomagają zapobiegać kontuzjom i narażonym na ryzyko częściom ciała.
Jednak ci, którzy są niedoświadczonymi ciężarowcami, muszą zachować dużą ostrożność, ponieważ ćwiczenia te stwarzają wysokie ryzyko kontuzji, jeśli nie są wykonywane prawidłowo. Nadal będziesz czerpać wiele korzyści z wyboru bezpieczniejszych ćwiczeń, takich jak wypady i wyciskanie nóg.
W tym miejscu, niestety muszę napisać, iż większość kolarzy amatorów, która nigdy nie pracowała z trenerem sportów siłowych nie będzie potrafić dobrze wykonać przysiadu nawet bez obciążenia. Mam na myśli osoby w każdym wieku.
Ujęcie treningu siłowego w kolarskim programie może być trudne. Musi być wykonywany w jakiejś formie przez cały rok, a jeśli nie jest odpowiednio okresowany, może wpływać na wydajność roweru.
Dlatego przystąp do tych ćwiczeń pod okiem trenera. Unikniesz kontuzji, złych nawyków a efektywność z ćwiczeń poszybuje! Może się też okazać, że potrzebujesz dodatkowych ćwiczeń zwiększających ruchomość w stawie skokowym czy biodrach aby wykonywać ćwiczenia poprawnie.