trening na watachtrening na watachtrening na watachtrening na watach
  • START
  • BLOG
  • O MNIE
  • JAK PRACUJE
  • OFERTA
  • KONTAKT

Jaki pomiar mocy wybrać?

  • Home
  • Trener kolarstwa | Trening z pomiarem mocy
  • BLOG
  • Bez kategorii
  • Jaki pomiar mocy wybrać?

Jaki pomiar mocy wybrać?

Published by Błażej Janiaczyk on 7 lutego 2021
Categories
  • Bez kategorii
Tags
pomiar mocy na rowerze

Pomiar mocy na rowerze pozwala nam na dokładne ustalenie intensywności naszych treningów umożliwiając ich precyzyjne planowanie z nastawieniem na konkretne cele. Obecnie możemy wyróżnić pomiary mocy umiejscowione w pająku korby, ramieniu korby, pedałach, w piaście koła  czy zintegrowane z zębatką. Występują też urządzenia mierzące ten parametr z jednej lub obu nóg. Jaki pomiar mocy wybrać by móc monitorować nasz trening, aby było to najbardziej efektywne? Która opcja pozwoli nam na dokładny pomiar i bieżące monitorowanie postępów treningowych? Który pomiar mocy będzie najlepszy przy modyfikowaniu naszych założeń treningowych dla osiągnięcia jak najlepszych wyników na starcie?

Co nam daje pomiar mocy na rowerze?

Pomiar mocy pokazuje nam, z jaką siłą pedałujemy i ile energii wkładamy w to, aby nasz rower jechał. Efektywny trening kolarski lub triathlonowy bez pomiaru mocy to przeszłość. Moc pokazuje nam jak intensywny jest nasz trening a intensywność ta wyrażana jest w watach. Plusem tego mechanizmu jest to, że moc jest stałym wskaźnikiem. Nie jest zależna od naszego zmęczenia, wiejącego wiatru czy od stanu naszego roweru. Odpowiednie wykorzystanie pomiarów mocy pozwoli na szybką modyfikację planu treningowego i pozwoli maksymalizować efektywność treningu rowerowego. Trening z pomiarem mocy obrazuje nasz rzeczywisty wysiłek i poziom wytrenowania , dzięki czemu precyzyjnie wykonujemy ustalone założenia treningowe. Moc daje nam najwięcej informacji na temat naszej wydolności w treningu rowerowym.

Czym kierować się wyborze pomiaru mocy?

Występuje wiele parametrów, które wpływają na wybór miernika mocy. Do odczytywania danych zbieranych przez miernik mocy potrzebujemy naszego komputera rowerowego lub zegarka, który będzie się z nim łączył przez protokoły ant+ lub Bluetooth Smart . To niezwykle istotne, bo jeśli nasz sprzęt nie obsługuje danego protokołu, nie będzie działał z miernikiem mocy. Możemy spotkać urządzenia mierzące moc z jednej lub obu nóg. Pomiar na jedną nogę pozwoli ulżyć naszemu budżetowi gdyż jest zdecydowanie tańszy od mierników mocy na obie nogi.  Jest on jednak  niewskazany dla osób po niedawnym urazie jednej nogi, gdyż noga ta jest słabsza i pomiary nie będą tak efektywne. Dla takich osób poleca się pomiar mocy na obie nogi. Ostatnim kryterium jest typ roweru, który posiadamy oraz miejsce montażu miernika mocy.  Przykładowo mierniki mocy w pedałach wykorzystywane są głównie w rowerach szosowych, a mierniki zintegrowane z zębatką występują w  rowerach BMX. To najbardziej podstawowy podział jaki powinieneś znać.

Miernik mocy mocowany w korbie.
Miernik mocy mocowany w korbie.
Jaki miernik mocy będzie pasować do mojego roweru?

Mierniki mocy możemy zamontować w wielu miejscach. Są to pedały, mechanizmy korby, ramie korby, tylna piasta koła czy mierniki zintegrowane z zębatką. Czym różnią się od siebie i jakie są ich wady i zalety? I w końcu sprawy budżetowe – ile to wszystko kosztuje? Jeżeli jeździsz na rowerze bmx to to to wybierz mierniki zintegrowane z zębatką. Mierniki mocy montowane na pedałach przeznaczone są dla szosowców. Te montowane w mechanizmach korbowych są oferowane do każdego typu rowerów. Mierniki montowane w ramieniu korby stosowane są w rowerach szosowych i MTB. Mechanizmy w piaście koła są dostępne dla szosowców, jazdy górskiej oraz torowej. Typ roweru, który posiadamy to jeden z elementów decydujących o wyborze miernika mocy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które w ostateczności wpłyną na Twój wybór.

Rodzaje mierników mocy.

Pierwszy z mierników mocy jest zintegrowany z pedałami. Przykładem takich produktów są pedały PowerTap P1.  Są one uniwersalne i łatwe w montażu eliminując takie problemy jak kalibracja czy instalacja kątów czujnika. Wystarczy je zamontować i od razu można kontrolować moc podczas treningu rowerowego. Są one kompatybilne z Bluetooth Smart i ant+ , spokojnie podłączysz je do swojego smartfona. 8 tensometrów na jednym pedale gwarantuje doskonałość pomiaru. Wytrzymałość, łatwość montażu i doskonałość pomiaru to niewątpliwe atuty tego miernika mocy.

miernik mocy zintegrowany z pedałami
Miernik mocy zintegrowany z pedałami.

A może jednak miernik mocy montowany na piaście tylnego koła. Jego zaletami jest przede wszystkim cena. Oprócz tego są one bardzo wytrzymałe. Ich minusem jest to, że możemy je zamontować tylko w jednym kole. Jest to mało uniwersalne rozwiązanie gdyż nie zawsze pozwala na pomiar mocy przy wymianie roweru na inny.

Warto pamiętać o możliwości skorzystania z miernika mocy montowanego w mechanizmie korbowym proponowanego przez firmę Quarq. Zaletą tego rozwiązania jest prosta konstrukcja i łatwy montaż  oraz wytrzymałość i odporność. Model ten pozwala na dwustronny pomiar mocy, wskazuje także kadencję oraz moment obrotowy. Takie mierniki mocy mają  też swoje wady gdyż wiąże się z wymianą łożysk przy wymianie korby lub nie pasuje on do osprzętu innych producentów.

Miernik mocy może być zamontowany także w ramieniu korby. Miernik zamontowany w prawym i lewym ramieniu korby pozwala na pomiar mocy z obu nóg. Jedną z marek produkujących takie mierniki mocy jest stages.Takie mierniki mocy są proste w użyciu, łatwo je zamontować. Są funkcjonalne i pozwalają na pełną precyzję podczas pomiaru. Minusem jest to, że nie zawsze są kompatybilne z ramami rowerów wszystkich producentów występujących na rynku.

Wybierz swój miernik mocy.

Pamiętaj, że miernik moc może mieć pozytywny wpływ na efektywność Twoich treningów i ich odpowiednie zaplanowanie. Sprawdź czy miernik mocy, który chcesz wybrać jest kompatybilny z Twoim sprzętem treningowym jak komputer czy zegarek. Sam wybierz czy wystarczy Ci pomiar z jedne nogi czy stawiasz na pomiar z obu nóg. Pamiętaj, że wybór na obie nogi wiąże się z wyższą ceną. Jeśli o cenie mowa, zaplanuj swój budżet, co na pewno zawęzi obszar poszukiwań. To Ty wiesz czy szosa czy MTB to Twoje ulubione środowisko jazdy. Sprawdź, który miernik mocy lepiej się nada do tego rodzaju aktywności. Miejsce montażu oraz typ roweru, który posiadasz to elementy, które decydują o wyborze miernika mocy. Wybierz miernik mocy odpowiedni do swoich preferencji i realizuj swoje rowerowe cele i marzenia.

Share
2
Błażej Janiaczyk
Błażej Janiaczyk

Related posts

trening siłowy w kolarstwie
18 marca 2022

Dlaczego potrzebujesz treningu siłowego


Read more
2 lutego 2022

Przygotowanie do pierwszego wyścigu szosowego


Read more
rower zimą
9 grudnia 2021

7 błędów zimowej jazdy rowerem


Read more
treningnawatach.pl