trening na watachtrening na watachtrening na watachtrening na watach
  • START
  • BLOG
  • O MNIE
  • JAK PRACUJE
  • OFERTA
  • KONTAKT

Trening kolarski z WKO5.

  • Home
  • Trener kolarstwa | Trening z pomiarem mocy
  • BLOG
  • Bez kategorii
  • Trening kolarski z WKO5.

Trening kolarski z WKO5.

Published by Błażej Janiaczyk on 13 marca 2021
Categories
  • Bez kategorii
Tags

Efektywny trening kolarski musi być zaplanowany, czyli dopasowany do Twoich możliwości i celów.

Tu z pomocą przychodzą liczne platformy treningowe. Na rynku znajdziesz wiele aplikacji, które oferują możliwość wyboru jednego z wielu planów treningowych. Te plany nie są dokładnie dopasowane pod Ciebie. Jeśli szukasz rozwiązania, które przypomni Ci, że czas na rower i zaproponuje trening 2 x tygodniu, pokaże ile kilokalorii spaliłeś to śmiało możesz skorzystać z takiej platformy. Jeśli jednak, zależy Ci na konkretnych rezultatach to zdecydowanie lepiej postawić na spersonalizowany plan treningowy. Gdzie taki znaleźć?

Platforma TrainingPeaks  to zdecydowany lider, jeśli chodzi o możliwość przejrzystego układania treningów kolarskich zarówno dla początkujących jak i zawodowych kolarzy. Traktuję go jako bazę, gdyż prawdziwe morze możliwości otwiera się razem z WKO5.

TP pokaże Twoje wyniki, a WKO5 pomoże je zrozumieć.

Jedynym z najpotężniejszych narzędzi WKO5 jest model czasu trwania mocy. Z niego dowiesz się, w jakim punkcie jesteś oraz co powinieneś zrobić by być lepszym profesjonalistą. Model na bieżąco analizuje FTP, FRC i mierzy twoją wytrzymałość. Robi to nieustannie, a nie tylko w 4 okresach (5 sekund, 1 minuta, 5 minut i 20 minut). Wyniki możesz sprawdzać analizując krzywą czasu trwania mocy.

mftp w kolarstwie

Korzystając z powyższego modelu, możemy otrzymać garść przydanych informacji.

Jesteś sportowcem wszechstronnym, sprinterem, czasowcem a może twoją mocna stroną są wielokilometrowe ucieczki? Przeanalizuj swoje mocne i słaby strony z WKO5, a poznasz odpowiedź. 

Profil mocy- na jego podstawie możesz dowiedzieć się jaki jest Twój fenotyp, czyli co jest Twoją specjalizacją. Na podstawie testów umiejętności jazdy w danych warunkach np. krótki, bardzo  intensywny wysiłek można określić czy masz predyspozycje na sprintera. WKO5 dodatkowo pokazuje jak zachowuje się Twój organizm przy różnych próbach, dając szerszy obraz Twoich możliwości. Informację zwrotną (osiągane rezultaty) można śledzić podczas całego czasu trwania testu, a nie tylko w poszczególnych momentach.

Nie jesteś jednym z wielu, jesteś wyjątkowy!

Większość platform treningowych i trenerów kolarstwa ustala treningi w oparciu o wyznaczone wcześniej strefy (w oparciu o tętno i waty). Jest to założenie słuszne, jednak skoro można, warto iść krok dalej. Cenię sobie prace na WKO5, bo daje mi pełniejszy obraz i pozwala przygotować zindywidualizowane treningi. Mogę precyzyjnie określać Twoje własne strefy, bo program stale dostarcza mi informacji o nawet najmniejszych zmianach.  WKO5 bierze pod uwagę jak ,,płynnie,, jeździsz  oraz w jakim tempie robisz postępy. Wyznaczone strefy są dopasowane wyłącznie do Twoich umiejętności i predyspozycji, a nie setek innych osób. Są dokładne i aktualne dla każdego dnia, w którym wyjeżdżasz na rower. Indywidualizacja planu treningowego wymaga nieustannej obserwacji organizmu. Każdy trening musi być dopasowany do:
  • płci,
  • wieku,
  • mocnych i słabych stron,
  • tempa wzrostu formy,
  • postawionych celów.
profil mocy na rowerze

Kiedy mamy już te informacje można przystąpić do analizy i wyciągania odpowiednich wniosków.

Co jeśli nie mamy takiej wiedzy? Wtedy możemy jedynie przypuszczać, wręcz zgadywać, które decyzje treningowe będą słuszne. Osobiście wolę opierać się twardych danych, dlatego wykorzystuję każdy możliwą pomoc, by moc opracowywać indywidualizowane plany treningowe.

Jak ciężko trenować?

Zastanawiasz się ile, jak długo i jak mocno powinieneś trenować np. vo2max ? W końcu chcesz być szybszym i mocniejszym. Wyeliminuj zgadywanie. Optimized Interval Targets  daje fajny obraz interwałów jakie można wprowadzić do planu treningowego . W tym przypadku widać, że kolarz powinien trenować pomiędzy 393 – 373 watów, przez 4,43 sekundy. Poniższe dane zawsze traktuje, jako podpowiedź, jeśli jestem przekonany że mFTP jest zaktualizowany( w innym przypadku program będzie cie błędnie prowadzić). Jak zauważyliście interwały są podane co do sekundy.

trening kolarski WKO5

WKO5 to prawdziwy raj dla fanów tabelek. Służy mi do bardziej zaawansowanego planowania treningów kolarskich. Jest w szczególności przydatny, gdy zależy Ci na śledzeniu niestandardowych zmiennych. Z jego pomocą możesz ustalić m.in:

  • Maksymalną moc sprintu (Pmax), sekunda po sekundzie.
  • FRC ( Funcional Reserve Capacity), wyrażany w kj. Jest to Twoja "bateria anaerobowa", czyli wysiłek wykonywany metoda ciągłą ponad FTP.
  • dFRC (Dynamic Funcional ReserveCapacity), wskaźnik wyczerpania i ładowania FRC.
  • Moc progowa w danym dniu (mFTP), a nie uśrednioną.
  • Ilość tlenu jaką organizm zużywa podczas treningu (VO2max).
  • Wytrzymałość.

WKO5 daje bardzo dokładne wskazówki, co do treningów kolarskich zwłaszcza, jeśli jesteś bezpośrednio po badaniach wydolnościowych w terenie. Powtarzanie ich, co 4-6 tygodnie pozwala na utrzymanie pełnego obrazu Twojej kondycji.

W ostaniem czasie twórcy platformy udoskonalili go bardziej intuicyjne widoki danych. Dzięki temu możemy w przyjazny sposób śledzić wszystkie zmienne, przechodząc od poziomu podstawowego do zaawansowanego.

Zapewne zastanawiasz się, co Ci to da? Odpowiedź jest prosta: zaoszczędzisz swój czas, energie i szybciej osiągniesz zamierzone cele.

Wybierając nowy rower wybierasz go na podstawie przeznaczenia, parametrów, sprawdzasz opinie. Analizujesz wszystkie dane by wybrać najlepszy model. Podobnie jest z treningami. Musisz mieć odpowiednie dane, by móc je przeanalizować i dobrać optymalne treningi. Tu WKO5 jest nieoceniona kopalnią wiedzy.

Dlaczego jutro, a nie dziś?

WKO5 i TP to narzędzia, na których spędzam długie godziny, aby jak najlepiej przygotować strategie rozwoju dla Ciebie. Koniec z tysiącem pytań kłębiących się w głowie po wyścigu. Czemu wczoraj „nie miałem nogi” na finiszu? Dlaczego czułem się taki słaby? Możesz zgadywać, snuć domysły, ale po co skoro możesz poznać odpowiedź?   

Share
1
Błażej Janiaczyk
Błażej Janiaczyk

Related posts

trening siłowy w kolarstwie
18 marca 2022

Dlaczego potrzebujesz treningu siłowego


Read more
2 lutego 2022

Przygotowanie do pierwszego wyścigu szosowego


Read more
rower zimą
9 grudnia 2021

7 błędów zimowej jazdy rowerem


Read more
treningnawatach.pl