Pokonałeś koronawirusa, a teraz zastanawiasz się jak wrócić do aktywności fizycznej? Na początku nawet wchodzenie po schodach może być wyzwaniem. Wiele zależy od tego jak go przeszedłeś. Wyróżnia się ciężki przebieg, lekki lub bezobjawowy. Poniższy artykuł jest podpowiedzią dla szczęśliwców, z ostatnich dwóch grup, niemających chorób współtowarzyszących. Powrót na rower po Covid-19 może być trudny, ale sam wiesz, że warto!
Powrót do ściągania będzie o wiele łatwiejszy, jeśli zadbasz o swoje serce. Zbyt wczesny wysiłek może skutkować zapaleniem mięśnia sercowego. „Sportowcy mogą być szczególnie narażeni na to powikłanie, ponieważ intensywny wysiłek podczas aktywnej infekcji – nawet, jeśli nie masz żadnych objawów – może spowodować szybszą replikację wirusa”- radzą lekarze. Zapalenie mięśnia sercowego może wykluczyć Cię ze sportu nawet na 6 miesięcy!
Jako trener kolarstwa, ze szczególną uwagą śledzę tętno zawodników, powracających po chorobie. Niestety zdarzają się nagłe spadki i wzrosty tętna, niewspółmierne do wykonywanych zadań. Im szybciej wyłapiemy taką nieprawidłowość, tym szybciej możemy zareagować. Nieustannie zwracaj uwagę jak reaguje Twój organizm na przejścia do kolejnych etapów. Monitoruj swoje tętno spoczynkowe, oceń odczuwalny wysiłek i zadaj sobie pytanie czy psychicznie czujesz się na siłach, żeby wrócić do sportu. Sam będziesz najlepiej wiedział, czy towarzyszy ci nadmierne zmęczenie, ból mięśni przy ćwiczeniach. Pamiętaj, to nie czasówka, a wyścig wieloetapowy.
Naukowcy z Instytutu Sportu z Wielkiej Brytanii opracowali schemat postępowania, który ma zapewnić bezpieczny powrót do sportów wytrzymałościowych. Pamiętaj, że możesz przejść do kolejnego etapu, tylko, jeśli nie odczuwasz niepokojących symptomów podczas nowej aktywności fizycznej, a twoje tętno w spoczynku jest wzorowe. Jeśli jednak pojawia się objawy takie jak nadmierne zmęczenie, musisz cofnąć się poprzedniego etapu i spróbować ponownie po minimum 24-godzinnym okresie odpoczynku bez objawów.
Pierwsze 10 dni przeznaczasz na odpoczynek, dajesz czas by Twój organizm się zregenerował. Dozwolone są jedynie spokojne spacery. Teraz czas zwiększyć aktywność. Kolejne 2 dni przeznacz na lekki jogging czy krótką przejażdżkę na rowerze stacjonarnym. Jeśli coś się dzieje, zawsze możesz zsiąść z roweru i odpocząć . Chodzi o to, by zwiększyć tętno i zaobserwować jak reaguje Twoje ciało. Aktywność nie powinna trwać dłużej niż kwadrans. W kolejnych dwóch etapach skupiamy się na wzroście częstotliwości i długości treningów. Ciągle są to krótkie jednostki treningowe.
Zwłaszcza po 2 tygodniach kwarantanny. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość, czas wyrwać się na godzinkę z domu. Sprawdź czy czujesz się pewnie na rowerze. Jeśli wszystko jest w porządku, czujesz, że jesteś w pełni gotowy na powrót na rower, w 17 dniu od ustąpienia symptomów możesz wykonać lekki trening. Wszystko ok? Teraz pozostaje tylko powrót do Twojego planu treningowego i widzimy się na szosie!